Jdi na obsah Jdi na menu

okolí

Kunčice

Volný čas v Kunčicích je možné využít  jak turistikou ( v letních měsících -sběr hub, borůvek), výlety na koních , které si lze zde půjčit,  tak i využít cyklotras, kterých je v okolí spousta.

V obci jsou dvě restaurační zařízení s možností stravování.

Obchod je ve Starém Městě vzdálen 2km.

skiareál v Kunčicích s webovou kamerou  http://www.skikuncice.cz

kompletní info o okolí  Web: www.staremesto.info

 

Kunčická hora

 

Nezalesněný vrchol (943 m.n.m.) nedaleko obce Kunčice v oblasti Staroměstska. Z vrcholu hory jsou zajímavé výhledy, především na oblast hlavního hřebene Hrubého Jeseníku s Pradědem a na masív Králického Sněžníku.
 

 

Staré Město pod Sněžníkem

 
 

 

Staré Město pod Sněžníkem se svým okolím je hodnoceno jako nejvhodnější oblast pro rekreaci v ještě zachovalých horských podmínkách - oblast Králického Sněžníku a Rychlebských hor.
Zachoval se zde pozdně renesanční kostel sv. Anny z roku 1618. K dalším významným stavbám patří raně barokní radnice z roku 1680, upravená do nynější podoby roku 1895. Na náměstí lze shlédnou krásné empírové měšťanské domy.
Bezpočet rozsáhlých volných svahů, cesty hlubokými lesy, pěkné přírodní scenérie, úchvatné panoráma hor, vyhlídkové skály a údolní stezky zvou k návštěvě i pohybu milovníky přírody. Svou ideální polohou a malebnou krásou je Staré Město přímo předurčeno k tomu, aby otevíralo tisícům rekreantů vstup do zdejších krásných hor a lesů. V létě je možné vedle pěší turistiky a cykloturistiky se věnovat i turistice na koních, ke sportovnímu vyžití se kromě toho nabízí tenisové kurty a fotbalové hřiště. Na své si přijdou i příznivci rybaření a myslivosti. Nejatraktivnější je však výstup na Králický Sněžník. Milovníci zimních sportů mají k dispozici nepřeberné množství běžeckých tras různé náročnosti, příznivcům sjezdového lyžování nabízí v obci a okolí služby 15 lyžařských vleků.
Turisté a návštěvníci Starého Města mají možnost seznámit se s jeho historií v muzejní expozici, která přibližuje dějiny, kulturu a přírodu Staroměstska. Expozice je umístěná v přízemí radnice vedle turistického informačního centra.
 

Staré město pod Sněžníkem - oficiální stránky, Web: www.staremesto.info
Turistické informační centrum - náměstí Osvobození 166, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem, tel.: 583 239 134, e-mail: tic.staremesto@tiscali.cz
Kulturní zařízení - informace o kulturní, sportovní činnosti ve městě, Web: www.staremesto-kultura.cz/
Lyžařský vlek McGregor - přímo ve Starém Městě je vlek s upravovanou sjezdovkou dlouhou 400 m a s umělým osvětlením. Krásný výhled na masiv Jeseníků a Kralického Sněžníku, upravený lyžařský terén vhodný i pro snowboard, lyžování vhodné pro rodinnou rekreaci

 

 

Centrum
Centrum
 
Pohled od Starého Města v létě

 

 
Pohled od Starého Města v zimě
 

Stříbrnice

 

Horská ves Stříbnice je poslední dostupnou obcí pod Kralickým Sněžníkem.
Poprvé byla připomínaná roku 1325. V minulosti byla známá dolováním stříbra a rýžováním zlata.
Stříbrnice jsou výchozím místem pro pěší turistiku a cykloturistiku. V zimě tady jsou ideální podmínky pro vyznavače zimních sportů.
 

Lyžařský areál Stříbrnice–Návrší - lyžařské svahy jsou na úbočích pohoří Kralický Sněžník. Jsou tady 4 vleky ve dvou částech areálu. Celková délka sjezdovek je 1100 m, celkové převýšení dosahuje 220 m. Areál je vhodný jak rodiny s malými dětmi, tak zkušenější lyžaře i vyznavače snowboardingu.

 

 

Architektura obce
Pohled od Stříbrnice
 
Kaplička z Křížové cesty

 

 
Potok Stříbrník
 

 

Králický Sněžník

 

Králický Sněžník je pohoří, jenž se rozprostírá mezi Jeseníky a Orlickými horami. Vrchol Sněžníku se nachází ve výšce 1424 m. Masiv Králického Sněžníku je označován jako "střecha Evropy", poněvadž jeden z jeho vrcholů - Klepý - tvoří hlavní evropské rozvodí, voda z jeho svahů je potoky a řekami odváděna do přítoků Černého, Severního a Baltského moře. Králický Sněžník je od roku 1990 Národní přírodní rezervací.
Na jejím vrcholu se stýkají hranice Moravy, Slezska a Polska. Na polské straně hranice se nachází turistická chata Švýcárna z roku 1871. Až do roku 1973 na vrcholu stávala kamenná rozhledna z roku 1899. K zajímavostem na vrcholu hory patří nyní hraniční sloup a soška slůněte.
Z vrcholu je nádherný výhled na Orlické hory, Staroměstsko a Hrubý Jeseník. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Krkonoše a Beskydy.
Nedaleko vrcholu ve výšce 1350 m se nachází studánka, ze které pramení řeka Morava. Asi 500 m pod vrcholem se nachází kamenné moře, tzv. Vlaštovčí kameny.
 

 

Socha slůněte pod vrcholem
 
Zimní pohled
Pramen řeky Moravy

 

Vrchol Králického Sněžníku
Cesta na vrchol
Kamenné moře pod vrcholem hory

 

 chata Paprsek

Autor: Jiří Koranda, Propagace a vydavatelství Jeseník

Oblíbená turistická chata Paprsek se sice již nachází v Rychlebských horách, nicméně svou historií, polohou i turisticky zcela jednoznačně patří do okruhu Jesenických horských chat. Leží na hlavní, červeně značené hřebenové trase,vedoucí od Králického Sněžníku podél Česko-polské hranice přes Paprsek na Ramzovou a dále po hlavních hřebenech Hrubého Jeseníku.